Online a sociální média,Návod

Jak na „džif“

Pokud jste doteď lidem říkali, že jim pošlete „gif“, tak to bylo špatně. Správně byste totiž měli říct „džif“. Aspoň tak to vyslovuje Steve Wilhite, který je průkopníkem tohoto formátu. A pokud jste doteď říkali „lambordžíny”,  „krojsánt” nebo „gnoči”, tak skončíte v pekle. 

 

Předtím si ale můžete udělat pár hezkých a hlavně jednoduchých gifů, ke kterým budete potřebovat Adobe Photoshop a vektor. Pamatujte, že jsme omezeni kapacitou 256 barev, proto se snažte používat spíš vektorové obrázky, než rastrové – ty se zkomprimují a rozzrní.

#1 Dneska si budeme animovat lodičku a stín. Potřebujeme je mít proto i zvlášť (lodičku v jedné vrstvě a stín v druhé). Otevřeme si je ve Photoshopu.

Blog_BP_1274x716_1

#2 Zduplikujeme si vrstu s lodičkou a posuneme ji o kousek níž. Takhle to proveďte třeba pětkrát. Dávejte pozor, abyste vždycky zduplikovali tu poslední vrstvu, se kterou jste pracovali.

Blog_BP_1274x716_2

3# Teď provedeme to samé se stínem. Budeme ho zmenšovat a zvětšovat podle toho, jak vysoko je lodička. Velikost stínu pak můžeme nechat stejně velkou u posledních dvou frameů.

Blog_BP_1274x716_3

4# Na animaci gifu použijeme nástroj Photoshop Timeline. V případě, že bychom chtěli složitější a kvalitnější úpravu videa, tak použijeme Adobe After Effects. Na timeline klikneme na „Create frame animation“, která nám umožní manipulovat s každým obrazem zvlášť.

Blog_BP_1274x716_45# Takhle vypadá timeline poté, co klikneme na „Create frame animation“. Photoshop automaticky nahodí první frame, zbytek si tam musíme nasadit sami. Pak jen zaškrtáváme viditelnost vrstvy na frame. Např. 1. vrstva – 1. frame, 2. vrstva – 2. frame

Blog_BP_1274x716_56# Teď musíme nastavit čas – na jak dlouho bude frame viditelný a za jak dlouho se změní na další. Vlevo dole si můžeme nastavit opakování gifu, já většinou zaškrtávám „forever“ a na posledním frame nastavím viditelnost po dobu 10–15 vteřin.

 

Blog_BP_1274x716_67#Gif konečně vyexportujeme pro web.

 

 

Blog_BP_1274x716_7

 

A za odměnu si dáme něco dobrého k snědku, co se špatně vyslovuje.


Anna Ševcová

O autorovi: Anna Ševcová

Náš boomerangovský benjamínek se k umění dostal už v raném věku díky známosti sochaře Jaroslava Róny. Poté, co si ji na výtvarné škole vzal do týmu výtvarník Michal Pěchouček, dala vale sochařině a po hlavě skočila do ilustrací a grafiky. Už ve svých šesti letech nakreslila knížku o nemocné cigaretě. Po studiu polygrafie na Hellichovce nastoupila do Boomerangu, kde dtpaří a jako člen online týmu vytváří grafiku pro sociální sítě a podílí se na tvorbě komunikačních kampaní.

, , ,

Sdílejte článek: