Online a sociální média

Internetoví pionýři

Baťa prosazoval, že pokud chcete svému řemeslu rozumět, musíte ho znát celé. Proto znal ty své cvičky od špičky až po patu. A takto musí onlinista znát internet. Musí vědět, odkud pochází jaké trendy, kdo je George Takei, proč se nesmí psát o Havlovi, odkud pochází obsah, který krade, případně kde a kdy se na 4chanu poprvé objevil… Musí zkrátka znát internetovou kulturu.

Svrchní křída

Pamatuju si to jako dnes. Psal se začátek 3. tisíciletí. Tatínek si mě zavolal do pokoje, vzal na klín, ukázal na monitor a řekl: „Máme internet. Co bys chtěl vidět?” Potřásl jsem svou velkou hlavou a zeptal se: „A co tam je?” „Všechno,“ zněla odpověď. Zasnil jsem se, ale odpověď znal hned: „Pokémony.”

Na náš tehdejší Windows 98 jsme stáhli obrázek Pikachua v rozlišení 200×300. Neskutečně rozrastrovanýho jsme ho roztáhli na celou plochu. To byl můj první kontakt s internetem. V té době ještě držel brány digisvěta otec. Ale vzhledem k tomu, že jsem měl Prince of Persia a Duka ve 3D, moc mě to netankovalo.

Pak se ale jedny Vánoce zjevil v mém pokoji Pentium IV. A tam to celé začalo. Instalační kódy od Return to Castle Wolfenstein, seznamáckej vyhledávač a snaha najít lokace všech sběratelských kartiček do hry Harry Potter a Kámen mudrců. První pirátění muziky, warez fóra, praotec všech sociálních sítí Alík.cz, pak Skype a ICQ.

Den nezávislosti

Byli jsem poslední děcka, která se vyhnula digitálnímu rodičovství. Nějaké zámky nebo nevhodný obsah pro nás neexistovaly. Ve 12 letech jsme pařili San Andreas, Postal, druhý Call of Duty na Gameparku a samozřejmě Manhunt. Než přišlo WoWko. Pak už bylo jenom WoWko. Nezastavitelný příval porna (pokud vám dal někdo osvědčenej tip, kde ho najít). No a potom už první Facebook.

Já i většina mých vrstevníků jsme se naučili angličtinu z nekvalitních kinoripů a konverzačních her od Bioware. Uměli jsme crackovat Photoshop (ale neuměli jsme v něm pracovat) a stahovat torrenty dřív, než nás učitel informativní výchovy naučil dělat tabulku ve Wordu.

Experti

V květnu 2011 jsem už měl umět vše na maturitu. Ovšem jediné, co jsem byl schopen odříkat zpaměti, bylo 100 pravidel internetu. Heslo “Anonymous neodpouští” jsme znali ještě dříve, než se skupina Anonymous stala celosvětově známá. V malíku jsme měli 4chan, dívali se, jak vzniká 9gag (o pár let později ostatně viděli i jeho pád). V prváku na vejšce jsme se dokázali do krve hádat o tom, kde končí formát rage comicsu a kde začíná formát memes. Byli jsme ti, kteří na otázku: „Znáš College Humor?” dostávali nejčastěji zápornou odpověď.

Rozzuřeně jsme ve zkouškovém období na kolejích po 8 RedBullech psali protestní “fejetony” proti ACTA, a sice v domnění, že na to budeme mít nějaký vliv. Překládali je do angličtiny a vkládali na reddit. S pocitem zadostiučinění jsme pak hulili levnou trávu, hráli Counter Strike a bavili se o tom, jestli ten crowdfunding bude mít nějaký vliv na herní průmysl. A pak nám správce kolejní sítě dal ban za vysoký počet připojení.

No a najednou se všichni rozutekli do kanclů dělat online, protože všem přišlo, že máme originální nápady. Nemáme. Jenom známe pravidlo internetu číslo 22 a 23:

  1. Copypasta is made to ruin every last bit of originality.
  2. Copypasta is made to ruin every last bit of originiality.

První a jediní

Nezaložili jsme Neviditelného psa, nepomáhali formovat Google a ani neinvestovali do Facebooku. Ale viděli jsme všechno růst na základech, které jsme měli z nouze prošlapané.

Byli jsme první generace, která se narodila do digitálního světa a zároveň poslední generace, která ho hned nedostala rozškatulkovanej do aplikací.

Víme, že nic originálního už nevymyslíme. Ale také víme, že nikdo kolem nás neviděl tolik internetu, co my. Nezakládali jsme stranu, ale byli jsme vzorní pionýři. Pionýři internetu.


Jan Studnička

O autorovi: Jan Studnička

Kvůli nucené redakční praxi na žurnalistice prodělal stáž v ČILICHILI, kam o rok později nastoupil jako online contentista, takže teď krmí obsahem nejen ČILI, ale i další projekty Boomerangu.

, , , ,

Sdílejte článek: