Online a sociální média

Elektronický časopis není levnější

Znáte to: hodíme to na web, bude to levnější. Kde vlastně vznikla domněnka, že webové časopisy jsou levnější, už nikdo nezjistí. Každopádně tuhle mantru slýcháme dodnes.

Mezi firmami vydávajícími vlastní magazín panuje mylná představa, že pokud budou svůj titul publikovat jenom elektronicky, ušetří. Na první pohled se to zdá logické. Platí to ale pouze v případě, že elektronická verze víceméně kopíruje tu tištěnou, což je samozřejmě cesta do pekel. Elektronický časopis v takové podobě dnes nikdo na internetu číst nebude a vydávat ho bude zbytečné, i kdyby nestál ani korunu.

Jeden dělá to a druhý tamto

Má-li být elektronický magazín opravdu atraktivní, neobejdete se bez spousty hodin práce programátorů a dalších lidí vytvářejících interaktivní prvky (animace, hry, videa, audia). Díky těmto nákladům je cena e-magazínu nakonec často vyšší než toho tištěného. To, co ušetříte na tisku a distribuci, zaplatíte prostě jinde. Pokud tedy přemýšlíte o přechodu na elektronickou verzi hlavně kvůli úspoře financí, nepomůžete si.

Peníze nešetří, ale… ?

To ale vůbec neznamená, že nemá smysl o ní uvažovat z jiných důvodů. Pro určitý typ firem může být velice sexy. Nicméně stále platí, že králem je obsah. V první řadě jde vždycky o kvalitu a relevanci sdělení, nikoliv o technologii. Nezáleží na tom, zda chcete svůj firemní obsah vytisknout, poslat na mobil, zpracovat pro tablet nebo sdílet na sociální síti. Důležité je, že máte co říct.


Jakub Kašpárek

O autorovi: Jakub Kašpárek

Člověk mnoha schopností a profesí. V Boomerangu jeden z nejpovolanějších, pokud jde o internet a sociální sítě, bohaté zkušenosti má ale také jako editor a překladatel. Při studiu amerikanistiky na Univerzitě Karlově se živil vyučováním angličtiny a zároveň z ní překládal vše od HR a právních textů, interních buletinů a prezentací až po webové stránky, na jejichž obsahu se často podílel. Na starost má především web ČiliChili.cz.

, ,

Sdílejte článek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + 6 =

Přihlaš se k odběru newsletteru a již nikdy nepříjdeš o žádný článek.