Online a sociální média

Desatero facebookových komentátorů

Facebook je sociologická a antropologická laboratoř – dozvíte se na něm o lidech i to, co jste nechtěli. Jak jsme vysledovali, je několik skupin facebookových komentátorů, kteří z hlubin vyplouvají nejčastěji. Tady je jejich shrnutí. Jediný typ komentátora, který jsme vynechali, je ten chytrý a trefný – u něj jako jediného neplatí, že na něj nemá smysl reagovat. Ostatní ignorujte…

 

Národní obrozenci

Gramatičtí náckové padají do kolen nad přehlídkou chybějící interpunkce a neshod podmětů s přísudky v jejich komentářích. Jde o jedince, kteří se na internetu vyskytují poměrně hojně a čím méně plodné jsou jejich názory, tím plodnější je počet jejich komentářů. Patří sem ještě ohrožený a nežádoucí poddruh – lidé, kteří opravdu umí česky, ale přikládají tomu větší váhu, než byste pod svými příspěvky potřebovali.

 

nuda

Obránci

Pyšně nastavíte status a během pár minut se pod ním zákonitě vyrojí (většinou nekonstruktivní) kritiky. Pokud ale budete mít štěstí, otevře se kybernetický Blaník, ze kterého na vaši obranu vyjedou komentátoři upozorňující na hnidopichovy nedostatky, takže u vás mají dva body navíc.

 

Snímek obrazovky 2016-05-02 v 14.49.02

 

Matky

S vysokou pravděpodobností je potkáte pod článkem se sociálně emotivním příběhem, kde se buď vyznávají ze svých zkušeností, nebo komentují pomocí zabarvených citoslovcí a emotikonů.
Vyskytují se pod stránkami zpravodajských či zdravotnických serverů, rodičovských fór nebo zoologických zahrad, kde jim neunikne žádné nové mládě. S radostí jim vlastní používají zdrobněliny a na profilovce jsou se svým dítětem.

pusa

 

Značkovači

Nic kloudného z nich nevypadne, za to dokážou bravurně tagovat své známé a kamarády. Informační hodnota 0, ale aspoň vám na stránku přivedou nové lidi.

nikča

Zbloudilci

Nedefinovatelní myslitelé beze smyslu pro humor, kteří bůhvíproč rádi navštěvují stránky, kde rozhodně nejsou cílovkou. Proti nim se obránci najdou vždycky.

Snímek obrazovky 2016-05-02 v 14.47.56

 

Pseudopolitici

Je jedno, jestli uveřejníte vítězství v tendru, článek o výhodném bydlení nebo gif s roztomilým zvířátkem – vždycky se najde člověk, který v něm najde spojitost s aktuálními politickými kauzami. Nejprotivnějším poddruhem jsou konspirátoři.

 

pol

 

Vyčítači

Takové tchýně sociálních sítí. Přebrání obsahu z nedejbože úspěšnějších stránek, ať jsou sebelepší, se vám vrátí jako bumerang. Je jedno, že to dělá každý a že téměř každému čtenáři je to jedno. Zkrátka zaměstnejte 150 lidí a každý den krmte stránku 15 původními reportážemi a vtipy. A pak to určitě budete umět lépe…

Snímek obrazovky 2016-05- 02 v 14.46.59

 

Ezoterici

To už radši obrozence a zboudilce. Ale jediné, co s tím můžete dělat, je duchařské řeči ignorovat.

Snímek obrazovky 2016-05-02 v 14.47.35

 

Milovníci vizuální stručnosti

Nejen Raffaello řekne více než tisíc slov. Co takový gif, mem nebo dokonce obyčejný obrázek?

Snímek obrazovky 2016-05-02 v 14.47.18

Nutné zlo

Lidi, se kterými byste si na pivo nesedli, ale jste rádi, že je máte na sociálních sítích, protože vděčně komentují všechny vaše příspěvky.

 

Snímek obrazovky 2016-05-02 v 14.49.20

 

 


Markéta Bajerová

O autorovi: Markéta Bajerová

Již během studia žurnalistiky na Karlově univerzitě nastoupila do redakce časopisu Týden a s radostí přispívala také do Instinktu. Rok vypomáhala v online marketingové agentuře VISIBILITY digital, kde měla na starosti sociální sítě. V ČiliChili nastoupila do editorského týmu, který si nemůže vynachválit. Kde jinde by se mohla živit smyslem pro humor? Ve volném čase se věnuje iniciativě Nekupuj. Adoptuj! a miluje cestování. 

, ,

Sdílejte článek: