Firemní časopisy

Závaznost rubriky aneb Pravidla jsou od toho, aby se porušovala

To by byl na světě pěknej bordel, kdyby se nedodržovala pravidla! Jasně že tohle klišé o porušování pravidel neplatí obecně, ale při tvorbě časopisu se na závaznost rubriky můžete klidně vykašlat. 

Naplánovali jste si původně novinky na tři tiskové stránky, ale zkrátka a dobře se toho tentokrát tolik nového neudálo? Nevyplňujte rubriku starými informacemi nebo zbytečnými kecy v kleci, raději ji zkraťte na stránku. Nemáte vůbec žádné novinky, které by stály za zmínku? Tak je prostě z tohoto čísla vyhoďte. Nahraďte je třeba pěknou fotkou z akce s vtipným nebo alespoň výstižným popiskem. Anebo se vám naopak naskytla příležitost publikovat exkluzivní rozhovor, pro který nemáte rubriku? Zadavatel o něj hodně stojí, chce ho uveřejnit, ale nepovolí vám navýšení stránek. Kam s ním? Nebojte se navrhnout, že některou z pravidelných rubrik tentokrát vynecháte, a uděláte tak atraktivnímu materiálu místo.

Běžný čtenář nesleduje, jestli jsou rubriky v aktuálním čísle stejné jako v čísle minulém. (Výjimkou jsou snad jen stránky s dopisy čtenářů a s křížovkou či jiným luštěním. Ztrátu těchto rubrik nesou čtenáři obvykle velmi nelibě.) Čtenář s největší pravděpodobností nepozná ani to, když mu rubriky v čísle proházíte. Proházíte-li je s citem. Přesouvání rubrik může být dobrá a užitečná pomůcka v případě, že se vám články nehodí vedle sebe nebo potřebujete, aby na sebe logicky navazovaly.

Takže: Nedržte se zuby nehty excelové tabulky. Kdo to pak má číst? Na některých časopisech je až moc okaté, že redakce potřebovala za každou cenu vlastně jen vyplnit jednotlivé rubriky.


Barbora Středová

O autorovi: Barbora Středová

V roce 1986 viděla film Krokodýl Dundee a od té doby chtěla být novinářkou. Studovala žurnalistiku a masovou komunikaci na FSV UK. Pak dělala šéfredaktorku několika časopisů, například JazzTimes, T3 nebo Design & Home. V Boomerangu pracuje hlavně jako editorka všech novin, časopisů a newsletterů pro zaměstnance řetězce Albert. Teď už ví, že s filmem Krokodýl Dundee tohle povolání nemá nic společného. Ale stejně ji moc baví.

Sdílejte článek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

92 − = 84

Přihlaš se k odběru newsletteru a již nikdy nepříjdeš o žádný článek.