Firemní časopisy

Takže schvalujeme, můžete tisknout!

Větička, která po několikatýdenní práci ukončí jednu etapu vzniku magazínu. Laická představa, že v tomto okamžiku vezmeme soubory a nahrajeme je na eftépko tiskárny, se s realitou vůbec nepotkává. Přeskočili bychom totiž jednu důležitou fázi výroby – předtiskovou přípravu.

Předtiskovou přípravou rozumíme soubor kroků, které je nutné provést tak, aby se do tiskárny dostala korektně připravená data, a pracně připravovaný textový a vizuální obsah vyšel na papíře v té nejlepší možné kvalitě. Je to proces velmi intenzivní, protože ho musíme jednak provést v relativně krátké době a jednak maximálně precizně. V Boomerangu na to máme vypracovaný detailní step-by-step manuál, ze kterého vybírám to nejdůležitější.

DTP

Na DTP operátorech leží valná část práce. Je nutné naposledy před odesláním překontrolovat dokument časopisu, doladit barevnou korektnost fotek, zkontrolovat spadávky všech stran, mít jistotu, že loga a obrázky jsou v barevném prostoru CMYK. Pak teprve můžeme začít připravovat PDF soubory pro tisk PDF.

Finální „křížová“ korektura

Texty v magazínu prošly během vzniku časopisu několika změnami a průběžnými korekturami. Zkušenost nás naučila, že se vyplatí poslat celý titul na finální kontrolu korektorovi, který texty ještě nečetl a má správný „fresh view“.

Kolečko barevných výjezdů

Monitor je monitor, na barevném výjezdu přece jenom vše vypadá malinko jinak. Obzvlášť, když je třeba správnost stvrdit svým podpisem. Každý z členů týmu, který se na jeho vzniku podílel – od autora designu, editora přes projektového manažera, DTP operátora a produkčního – si dá pozor, aby do tisku neunikla žádná chyba.

Kontrolní plotry

Po předání tiskových dat do tiskárny zpracuje jejich oddělení příjmu dat do takzvaných „zripovaných dat“, která ještě jednou kontrolujeme v elektronické nebo vytištěné podobě.

Čas

Z uvedeného výčtu vyplývá, že zejména v závislosti na rozsahu titulu může předtisková příprava zabrat jeden, někdy i dva celé dny. Platí u ní totiž více než kdy jindy sice otřepané, ale stále platné: dvakrát měř a jednou řež.


Pavel Matuška

O autorovi: Pavel Matuška

Vede produkční oddělení a je odpovědný za tisk a distribuci. Profesionál a kliďas, který se zocelil mnoha lety praxe v oblasti produkce. Má dost silné organizační schopnosti a doslova kouzelnou schopnost dodržovat termíny. Miluje vláčky, staré angličáky a knihy. Nic ho jen tak nerozhodí.

,

Sdílejte článek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

80 − = 73

Přihlaš se k odběru newsletteru a již nikdy nepříjdeš o žádný článek.