Firemní časopisy

Pomalu to taky jde

Čím dál víc lidí je přesyceno agenturními zprávami, nekonečnými tweety a posty, které na ně online média nepřetržitě chrlí čtyřiadvacet hodin denně. Kdo si nechal pustit do života například prezidentskou kampaň, ví, o čem je řeč. Jakoukoli událost můžete sledovat prakticky minutu po minutě, ale málokdy se dozvíte, jestli byla pro vaše životy skutečně důležitá. Není prostě čas dávat věci do souvislostí. Nebo si to alespoň myslíme.

Hnutí pomalé novinařiny

Parta lidí sdružených pod hlavičkou Slow Journalism Company se ale rozhodla plavat proti proudu. Ve svém úžasném časopise Delayed Gratification se ještě jednou vrací k tématům, která frčela před několika měsíci, a hezky v klidu si je rozeberou. Z různých úhlů pohledu a do posledního šroubku. Editor časopisu a duchovní otec pomalé žurnalistiky Marcus Webb na své přispěvatele nijak netlačí. Nezajímá ho aktuálnost, ale kvalita zpracování a nadčasovost tématu.

Média zahálky

Příkladem toho, že koncept slow journalismu může být použitelný i ve firemních periodikách, je magazín Quaterly vydávaný britským Googlem. Mezi české počiny koketující s „pomalou žurnalistikou“ patří třeba opulentní časopis Magnus, který pro J&T Banku Praha připravuje Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint nebo Zlatými středníky ověšená vodafonní revue Bizzone z dílny Boomerang Publishingu. Není to strategie vhodná pro každého klienta, ale pro ty, co se chtějí odlišit a cílí na sofistikovanější klientelu, to může být velice zajímavá alternativa.

https://issuu.com/boomerangpublishing/docs/bizzone-1

 

 


Jindřich Novák

O autorovi: Jindřich Novák

Už na studiích dělal editora časopisu Navigator. Od roku 2001 je odpovědný za obsahovou, stylistickou a jazykovou úroveň všech firemních magazínů v našem vydavatelství. Za svůj největší úspěch považuje fakt, že v dopravních prostředcích běžně potkává lidi, kteří si čtou časopisy Boomerangu a královsky se u toho baví.

, ,

Sdílejte článek: