Firemní časopisy

Nejčastější novinářské výmluvy

Kočka mi sežrala myš aneb Nejčastější novinářské výmluvy

„Dobrý den, Karle, neruším vás? … Tak to je fajn. A jak to vypadá s tím článkem, co jste mi měl poslat předevčírem?“ I takhle začínávají telefonáty editorů s novináři externisty. Známe to všichni – termíny jsou neúprosné a někdy se to prostě ani při nejlepší vůli nedá zvládnout. Jindy zas i při nejlepší vůli zvítězí neduh s ošklivým jménem, který umí potrápit i ty největší pracanty – prokrastinace. A s jakými nejobvyklejšími vytáčkami že se v naší branži setkáváme?

 

Hra na city

„Já se moc omlouvám, ale děti už začaly kreslit obrázky, jak si hrajou s maminkou na dvoře, zatímco tatínek sedí doma u počítače. Tak jsem je vzal o víkendu na matějskou.“ No uznejte – kdo by byl takový nelida, aby mu to vyčítal!

Vyšší moc

„Eee… Víte… Já to chtěl napsat přes víkend na chalupě, ale myši mi přehryzaly kabel od internetu. Do večera to máte v mailu.“ Alternativně kočka sežrala myš, pes sežral klávesnici, děti vylily do notebooku limonádu… Doplň živelní pohromu podle nálady.

Technika zradila

„No já už to měl celé napsané, představte si to, a ono se mi to smazalo, když jsem to ukládal!“ Taková vesmírná nespravedlnost samozřejmě zamává i s tou nejstabilnější náturou! Mohl taky odejít harddisk, mohlo se poškodit kódování, případně rovnou shořel celý počítač. Záleží jen na tom, jak silného protivníka máte na druhém konci drátu.

Konspirace

„Haló? Prosím…? Jo aha, to jste vy. Já vás strašně špatně slyším. Víte, já mám náhradní telefon, jsem v Manile a ukradli mi všechny peníze a telefon jsem ztratil a pak mi makak sebral tašku s doklady, tak teď v jídelně ve slumu meju nádobí, abych se dostal zpátky. Haló? Haló? Ztrácíte se mi…“ Koho by v takové situaci napadlo dumat o tom, že makaci na Filipínách vůbec nežijí?!

Zdraví máme jen jedno

„Já se moc omlouvám, ale celou noc jsem strávil s kočkou na veterině.“ Případně s dítětem na pohotovosti nebo s maminkou v nemocnici. Nic naplat, zdraví máme jen jedno, a když je bližní v nouzi, musí všechno ostatní stranou. Co na tom, že vám před týdnem odmítl napsat reportáž z výstavy koček, protože má na ty hnusné chlupaté koule nesnesitelnou alergii.


Ondřej Zátka

O autorovi: Ondřej Zátka

První editorské zkušenosti získal na gymnáziu jako šéfredaktor školního časopisu. Během studia na univerzitě spolupracoval jako redaktor s několika nakladatelstvími (Academia, Libri, Prostor), učil angličtinu a také z ní překládal. K časopisům se vrátil v září 2007, kdy začal pracovat pro Boomerang – nejdříve jako korektor, pak i jako překladatel a editor firemních magazínů. Přes jeho stůl projde většina našich anglicky psaných médií.

, , ,

Sdílejte článek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 59 = 60

Přihlaš se k odběru newsletteru a již nikdy nepříjdeš o žádný článek.