Firemní časopisy

3 pádné důvody, proč není fotograf za hubičku

Při pohledu na hodinový tarif za lepšího fotografa by se mohlo zdát, že si někdo umí pěkně nahrabat. Jenže spíš než zlatý důl je tahle práce řehole, která málokdy vynáší. Čtěte, proč ty opravdu dobré snímky nemůžou stát pakatel.

1.Trvá to déle, než myslíte

Samotné focení je jenom špička ledovce. Doba, po kterou fotograf drží nadupané dělo v ruce a horečně mačká spoušť, totiž představuje zlomek jeho skutečné práce. S přimhouřením oka je to dokonce jen třetina – na jednu hodinu připadají přibližně tři hodiny dalšího zařizování. Minimálně.

Začněme produkcí: plánování focení a cesta na místo realizace nějakou dobu trvá, stejně tak chvíle, kdy se ve studiu nastavuje technika. Samotné focení a cesta domů k počítači sebere dalších pár hodin. Nejvíc jich ale spolkne postprodukce, nafocená data je totiž potřeba protřídit a vybrat nejlepší záběry. Nad nimi nakonec jejich autor stráví spousty hodin při úpravách, aby pak další desítky minut hlídal, jestli se výsledná data v pořádku nahrála na web a dostala ke klientovi.

2. Pěkně mastná technika

Ranec stojí nejenom samotné tělo aparátu, ale spousta dalších nezbytností okolo: objektivy, světla a výkonný počítač, který si poradí s nejnovějšími verzemi programů na upravování. To všechno se navíc častým užíváním opotřebuje, takže investovat do nového vybavení je potřeba zhruba každé tři roky. Někdy je požadavek klienta natolik specifický, že je nutné zapůjčit speciální fidlátka, což si žádá tučný pronájem. Ten se mimochodem platí také za studio.

Mezi skryté výdaje patří také vůz a řidičský průkaz; profi fotograf si bez auta ani neškrtne. A v neposlední řadě, editační programy jako Photoshop také neběhají za úsměv.

3. Know-how není zadarmo

Opravdový profík umí víc než vybrat správný filtr v Lightroomu. Skvěle pracuje se světlem, dokáže bleskově vyhmátnout ideální úhel pohledu… Svoje vymakané techniky nejen, že zřejmě pilně léta studoval, ale pravděpodobně je tisíckrát použil v praxi. Má je proto v ruce a přesně ví, co dělá. Riziko špatného výsledku a následné nespokojenosti klienta je proto minimální.

A konečně, opravdový profík vám nikdy neodevzdá nic, za co by mu byla hanba. Takže se můžete vsadit, že tahle zdánlivě tučná investice nebyla promarněná.


Zuzana Košutová

O autorovi: Zuzana Košutová

Zatímco její vrstevníci cestovali křížem krážem po světě, trávila tahle milovnice horského vzduchu svoje mládí uvědomělým studiem žurnalistiky v lavicích FSV. Textařila přitom ve Slevomatu a sbírala zkušenosti na různých stážích, třeba v Hospodářských novinách. Nakonec spokojeně zaparkovala u okna v Boomerangovském kanclu – odtud měli totiž ten nejlepší výhled na zahrádku. Jako správná holka pro všechno tu už nějaký ten pátek poctivě píše, edituje, spravuje sociální sítě a vymýšlí ptákoviny na ČILICHILI.

, ,

Sdílejte článek: