Content marketing,Firemní časopisy

Pište a možná povýšíte

Na světě existují stovky milionů blogů a nelze zrovna říct, že by jejich tvůrci v takové konkurenci bažili po slávě. Proč tedy lidé vlastně píšou? George Orwell říkával, že z čistého egoismu – chceme, aby se o nás mluvilo ještě dlouho po tom, co dopíšeme poslední řádky. Nebo to děláme proto, abychom nejen slepě konzumovali, ale taky něco sami vytvářeli. John Ruskin tvrdil, že „čtení a psaní nelze nazvat malým vzděláním, když napomáhá lidem, aby byli lepší ke všem tvorům.“ Ernst Hemingway zase říkával, že spisovatelovým řemeslem je mluvit pravdu. Stephen King si stanovil, že napíše deset stránek denně, aby jeho snaha měla smysl. A psát měli byste  i vy…

Když Kevin Kruse zpovídal 200 nejúspěšnějších lidí (olympioniky počínaje, miliardáři konče), zjistil, že je jedna věc spojuje – ranní rutina, jejíž součástí bylo ve většině případů psaní. Jak by asi mohl zapůsobit na vaše schopnosti a byznys jeden krátký článek denně?

Zkuse napsat krátký text každý den:

– Při rešerších ke článku narazíte na spoustu inspirace, kterou můžete využít třeba při zakázkách pro klienty.

– Vy i vaše firma budete díky publikování na svém firemním médiu víc vidět. Takže jsme rádi, že jste se k tomuhle článku doklikali…

– Píšete o své branži něco, co opravdu umíte, nemusíte se za to stydět a ještě k tomu jste alespoň trochu inovativní? Zajistíte si větší prestiž.

– Pomůžete vlastním kampaním na sociálních sítích – vaše články se nasdílí a zvýšíte trafik na své stránce.

– Zrychlíte se, potrénujete disciplínu a hlavně se naučíte lépe vyjadřovat. Kdo by nepotřeboval zazářit na poradách?

Více psát, lépe psát

Prostě něco pište. Každý den. Nebojte, čas si nikdy nenajdete, musíte si ho UDĚLAT. Pokud máte slabší vůli, vsaďte se s někým zodpovědnějším. Hlavně se nevymlouvejte, žádná cesta nikdy nezačala zařazením zpátečky. Já si na to vzpomněla, když jsem šla při psaní tohohle odstavce podruhé pro kafe.

Než začnete psát, trénujte se třeba vedením deníku nebo zapisováním poznámek, které vám ten den proběhnou hlavou. Srovnáte si emoce, vyčistíte hlavu (ušetříte za tenisky na běhání), donutíte se přemýšlet a naučíte se, jak věci dotáhnout do konce. Držet tužku v ruce znamená držet věci pod kontrolou.

Jak kdysi prohlásil Benjamin Franklin: „Buď napište něco, co stojí za přečtení, nebo udělejte něco, co stojí za napsání.“ Pravděpodobnější je asi ta první varianta.


Markéta Bajerová

O autorovi: Markéta Bajerová

Již během studia žurnalistiky na Karlově univerzitě nastoupila do redakce časopisu Týden a s radostí přispívala také do Instinktu. Rok vypomáhala v online marketingové agentuře VISIBILITY digital, kde měla na starosti sociální sítě. V ČiliChili nastoupila do editorského týmu, který si nemůže vynachválit. Kde jinde by se mohla živit smyslem pro humor? Ve volném čase se věnuje iniciativě Nekupuj. Adoptuj! a miluje cestování. 

, ,

Sdílejte článek: